Në Berlin u dakordua një takim tjetër – ja ku do të mbahet

Shpërndaje

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka folur pas përmbylljes së Samitit të Berlinit.

Tha se takimi i sotëm nuk solli ‘diçka konkrete’ derisa theksoi se janë ftuar për një takim të dytë.

“Jemi ftuar në një takim të dytë në Paris nga presidenti Macron. Takimi do të mbahet me 1 korrik’, tha Thaçi.

Theksoi tha se në takime theksoi rëndësinë që në samitet e tilla të ketë rol edhe SHBA, pa mbështetjen e të cilës sipas Thaçit nuk do të arrihej një proces i njohjes reciproke në mes të Kosovës dhe Serbisë.

“Mundësia më e mirë është që të respektohet substanca e letrës së presidentit Trump”, tha Thaçi.