Protesta masive në Paris në mbështetje të Palestinës

Shpërndaje

Pavarësisht motit të ftohtë dhe me shi, mijëra njerëz marshuan të shtunën në Paris për të shprehur solidaritetin me palestinezët në Gaza dhe për të dënuar racizmin dhe ksenofobinë, raporton Anadolu.

Tubimi që nisi nga “Place de la Republique” u organizua nga Konfederata e Përgjithshme e Punës (CGT) dhe Shoqata e Solidaritetit Francezo-Palestinez.

Nën sloganin “Në rrugë dhe në mendje”, sindikatat dënuan politikat e ekstremit të djathtë dhe të qeverisë që i hapi rrugën kësaj gjendjeje në vend.

“Është thelbësore të thuhet se kolektivisht nuk mund të jemi të kënaqur me idetë e së djathtës ekstreme, se idetë e përjashtimit po bëhen të zakonshme”, tha profesori francez Julien për Anadolu.

Protestuesit kritikuan disa ligje të shpallura së fundmi nga qeveria e presidentit Emmanuel Macron, përfshirë një ligj migracioni, një ndalim të abajave në shkolla, reformën e sigurimit të papunësisë dhe RSA (të ardhurat aktive të solidaritetit).

Ata akuzuan qeverinë se vazhdon të adoptojë ide të ekstremit të djathtë në politikë, të cilat nuk janë në favor të të huajve dhe klasës punëtore.

Nën sloganin “Stop gjenocidit, solidaritetit palestinez”, në një tjetër protestë në Francë u bë thirrje për armëpushim të menjëhershëm për të shpëtuar jetët e palestinezëve në Rripin e Gazës së rrethuar.

Deputeti francez që përfaqëson “La France Insoumise” (LFI) Eric Coquerel tha se ai mori pjesë në këtë marshim për të folur kundër të djathtës ekstreme dhe kombit të ekstremit të djathtë në këtë vend, por edhe kundër gjenocidit që ende po ndodh në Rripin e Gazës.

Që nga 7 tetori, mendimet e politikanëve francezë janë ndarë për konfliktin mes Izraelit dhe grupit palestinez Hamas.

Partitë politike të ekstremit të djathtë dhe qeveria franceze i kanë ofruar mbështetje të pakushtëzuar Izraelit.