Dy policë lëndohen në Haraçinë, MPB jep versionin për incidentin

Shpërndaje

Dy pjesëtarë të policisë sot pasdite janë lënduar në Haraçinë, derisa po tentonin të legjitimonin dy persona të kërkuar me fletëarreste.

Sipas njoftimit të MPB-së, incidenti ka ndodhur rreth orës 17 në rrugën 1 në Haraçinë, kur policët kanë ndaluar makinën e tipit “Golf” ku ishin dy persona me inicialet O.M, 33 vjeç dhe G.M, 20 vjeç, të cilët kërkoheshin me fletëarreste për vuajtjen e dënimeve me burg.

Në momentin kur njëri polic i është ofruar makinës, drejtuesi i saj me inicialet O.M ka startuar makinën nga prapa dhe ka goditur policin. Më pas pjesëtari i policisë ka shtënë disa plumba në ajër duke paralajmëruar të shumëkërkuarit, por drejtuesi i makinës nuk ka ndaluar dhe ka goditur edhe pjesëtarin tjetër të policisë duke e plagosur rëndë.

Më pas dy të kërkuarit janë larguar në drejtim të panjohur. Nga MPB theksuan se janë ndërmarrë masa për kapjen e tyre, ndërsa dy policëve u është dhënë ndihma e shpejtë në Spitalin e qytetit të Shkupit.(