Njihuni me vajzën që puth krokodilët (Foto)

Shpërndaje

Një bukuroshe ushqen, lan dhe madje edhe i puth krokodilët në një park kafshësh të egra në Florida.

Gabby Scampone, 22 vjeç, nga Nju Jorku, u transferua në Fort Lauderdale vitin e kaluar dhe ndihmoi në zhvendosjen e reptilëve në park, pasi habitatet e tyre janë konsideruar si kërcënime.

Ajo gjithashtu është vullnetare në Everglades Holiday Park, ku ajo jep shfaqje të mundjes me kafshët e rrezikshme ndërsa gjithashtu jep këshilla për audiencën.

E dashuruar pas këtyre kafshëve, e cila ka 46.000 ndjekës të Instagram, vendos postimet e kujdesit të saj për kafshët në mediat sociale.

Gabby pranon se shumica e njerëzve mendojnë se ajo është “e çmendur” që merret me trajtimin e grabitësve të tillë të rrezikshëm.

Ajo tha: “Shumë njerëz, 95 për qind, mendojnë se krokodilët do t’i ndjekin, do t’i hanë dhe do i vrasin.

“Ata nuk do t’ju vrasin dhe do t’ju sulmojnë për asnjë arsye.

“Ata duan të rrinë vetëm. Njerëzit kafshohen nëse përpiqen të ushqejnë krokodilin apo nëse e ngacmojnë kafshën, por ato janë shumë të ftohta.”

“Ata nuk duan që të bëjnë asgjë me ju.”

Gabby kalon ditët e saj duke zhvendosur aligatorët e dëmtuar nga kopshtet e pasme dhe liqenet lokale në rajone që janë më të sigurta për ta dhe për banorët aty pranë.

Ndërsa ajo e do punën e saj, natyra emergjente që ka kjo lloj pune, do të thotë më pak kohë për jetë sociale.

Krokodili i saj i preferuar është një zvarranik i moshuar i quajtur Swamp Thing, i cili ka një këmbë mbrapa përgjithmonë të thyer dhe një katarakt në një sy.

“Ai është më shumë një kafshë shtëpiake; ne nuk e përdorim atë për shfaqje,” tha ajo.

“Por ai është me të vërtetë i ëmbël, ai ka rutinën e tij.

“Çdo mëngjes, kur e pastrojmë gropën, ai do të shkojë dhe të lejojë që uji të shtyjë në fytyrë.

“Ju e dini, vetëm vëreni atje dhe ai do të më lejojë ta përqafoj. Ai është një i dashur dhe unë e dua atë “.

Ndërsa 22-vjeçarja ka një marrëdhënie të shkëlqyeshme me krokodilët, ajo është realiste për rreziqet që vijnë me punën me ta.

Ajo tha: “Ju mund të humbni dorën, ju mund të humbni gishtat. Ai mund të shqyejë krahun tuaj, ata nuk janë shaka “.

“Për të ardhmen kam patjetër plan për të punuar me kafshët, gjithë jetën time unë do të jem e rrethuar nga kafshët.

“E shoh veten duke u zënë në kurth në të ardhmen, duke shpëtuar krokodilët dhe duke planifikuar të mbaj të gjitha dhjetë gishtat e mi.

“Motoja e jetës sime, si klishe e tingujve, është vetëm ndjekja e ëndrrave tuaja. Ndiqni pasionin tuaj, mos lejoni që dikush t’ju dekurajojë. Mos lejoni askënd t’ju ndalojë dhe bëni atë që dëshironi të bëni dhe jini të lumtur në jetë. ‘