Sela kërkon liri për Abdulfeta Alimin

Shpërndaje

Kryeministri Zoran Zaev ka dërguar porosi për bashkim mbi të gjitha bazat dhe ka kërkuar që të vazhdohet përpara. Duke folur për 27 prillin e vititi 2017, Zaev nënvizoi se ky është një alarm se kah çojnë politikat e ndarjes dhe politikat e mbajtjes llogari vetëm për interesa personale. Ai theksoi se nuk duhet të lejohet asnjëherë që të përsëritet shkelja e të drejtave dhe lirive të njeriut.

Zoran Zaev, kryeministër

“Data e sotme, 27 prilli është alarm se kah çojnë politikat e ndarjes dhe politikat e mbajtjes së llogarisë vetëm për interesa personale. Në këtë ditë e kemi shpëtuar vendin nga qëllimet e errëta të lakmisë për pushtet. Në këtë ditë, në shtëpinë e qytetarëve e mbrojtëm demokracinë dhe u vendosëm në rrugën e autokracisë. “

Ndërkaq kreu i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, nëpërmjet rrjetit social fejsbuk ka reaguar për 27 prillin, duke kërkuar liri për Abdylfeta Halimin.
Ziadin Sela, lider i Aleancës për Shqiptarët

“Asgjë nuk ishte dhimbja dhe plagët e 27 prillit 2017 sa janë sot pas dy vitesh. Kjo plagë ka emrin Albdylfeta Halimi. Është ndërgjegja që vret më shumë se gjithçka tjetër.Liri përFetain”

Ndërkohë nga VMRO-DPME, ish pjesëtarët e së cilës parti akuzohen për organizimin e ngjarjeve të 27 prillit, nuk ka reaguar deri tash lidhur me këto ngjarje. Ajnur Bafqari /SHENJA/