Sela: Zgjedhjet mbahen së shpejti, BDI-në do ta dërgojmë në opozitë

Shpërndaje

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Zijadin Sela, është i bindur se partia e tij do të del fituese në bllokun politikë shqiptarë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare, që sipas tij, pritet të mbahen së shpejti, pas dështimit të qeverisë për të marrë datë për fillimin e negociatave me BE-në.

Kreu i ASH-së foli edhe për zhvillimet e fundit politiket, për publikimin e bisedave të përgjuara dhe për arrestimin e funsionarit të BDI-së Jahi Jahia, i dyshuar për marrjen e ryshfetit.

Këto komente Sela i bëri në mbledhjen e Forumit Rinor të ASH-së në degën e Sarajit, ku kryetar u zgjodh Fitim Aliaj. Para të pranishmive kreu i Aleancës, foli edhe për dukurinë e largimit të rinisë nga vendlindja, shkruan gazeta Lajm.

Për të pozitën e vështirë të shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut, Sela akuzoi partinë shqiptare BDI.

Në fund, Sela u zotua se partia e tij do të angazhohet që të barazojë statusin juridik të shqiptarëve me maqedonasit, në të kundërtën, tha ai, vendi nuk ka perspektivë.