Mediat bullgare: Zaev ka propozuar pesë propozime për zgjidhjen e mosmarrëveshjes me Bullgarinë

Shpërndaje

Pasi kryeministri teknik bullgar Stefan Janev njoftoi dje se delegacioni maqedonas u paraqiti atyre një propozim konkret për të zgjidhur problemin, mediat bullgare sot dolën me pretendimet se kryeministri Zoran Zaev propozoi pesë opsione për kompromis.

Gazeta “24 çasa”, duke cituar burime qeveritare, shkruan se kishte një formulim për mosmarrëveshjen gjuhësore, e cila thotë se “Bullgarët dhe Maqedonasit” flasin të njëjtën gjuhë, por të njohur ndërkombëtarisht si dy të ndryshme, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ka gjithashtu një deklaratë që të dy popujt ishin vëllezër. Zaev dyshohet se premtoi ndryshim në Kushtetutën së Maqedonisë, në të cilën ai do të përfshijë bullgarët si popull. Pretendohet se Zaev premtoi të hapë dosjet nga koha e Luftës së Ftohtë, në mënyrë që të sqaronte, sipas tyre, shtypjet që iu nënshtruan Bullgarëve në ish Republikën Jugosllave të Maqedonisë.

Pushime falas të nxënësve maqedonas në Bullgari dhe pushimet falas të nxënësve bullgarë në hotelet tona u dakorduan gjithashtu.

Gazeta “Trud” shkruan se Zaev e kushtëzoi veten duke propozuar një hartë rrugore. Ky medium njoftoi se “në takimin me Janev, Zaev premtoi se nëse Bullgaria mbështet fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut në Bruksel më 22 qershor, ajo do të bëjë kompromis mbi çështjet historike dhe do të përshpejtojë projektin për hekurudhën Gueshevo-Shkup”.

Mediat në vendin fqinj raportojnë më tej se vazhdimi i punës së komisionit të përbashkët është i paqartë. Kryetari i komisionit nga pala bullgare, Angel Dimitrov, u tha mediave në Sofje se dje kjo çështje nuk u trajtua shumë sepse nuk u bë asnjë përparim në Komision.

Nga Qeveria e Maqedonisë janë mohuar këto pretendime të mediave bullgare.

“Gjatë takimeve të djeshme të punës, ne siguruam promovimin e besimit të ndërsjellë dhe dialogut midis Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë. Ky hap pozitiv na lejoi të diskutojmë mbi mundësitë për zgjidhje për të cilat propozimi portugez është një bazë e mirë. Zgjidhjet duhet të kujdesen për të dy palët, domethënë të adresojnë çështjet që janë të rëndësishme si për Maqedoninë ashtu edhe për Bullgarinë. Zgjidhje të tilla janë të mundshme, për t’i arritur ato, dialogu është i nevojshëm, dhe tani dialogu është përsëri në tavolinë. Prandaj, spekulimet rreth formulimeve të pretenduara për zgjidhje që ndahen përmes disa mediave nuk janë të vërteta”, thonë nga Qeveria.