Imazhet satelitore tregojnë gjendjen para dhe pas përmbytjeve në Gjermani

Shpërndaje

Pamjet satelitore të bëra të dielën treguan shkatërrimin nga përmbytjet në Gjermani pasi Evropa Perëndimore u godit nga shiu i madh.

Imazhet tregojnë dëmtimin në zonën e Ahrweiler që përfshin fshatin Schuld.

Schuld, një fshat në një kurbë të ngushtë të lumit Ahr në Gjermaninë perëndimore, pa shumë ndërtesa të dëmtuara ose shkatërruara nga uji i përmbytjes që ngrihej me shpejtësi, transmeton Klankosova.tv.

Megjithëse kryetari i bashkisë së Schuld tha se askush nuk u vra ose u plagos atje, shumë vende të tjera nuk ishin aq me fat.

Numri i të vdekurve në zonën e Ahrweiler qëndroi në 112 dhe autoritetet thanë se njerëzit ende ishin të zhdukur dhe kishin frikë se numri ende mund të rritet, raporton AP.

Shkencëtarët e klimës thonë se lidhja midis motit ekstrem dhe ngrohjes globale është e pagabueshme dhe urgjenca për të trajtuar ndryshimet klimatike është e pamohueshme.