Njihuni me “gjigantin rus” që po lufton me flakët në Greqi

Shpërndaje

Ka tetë depozita dhe mund të mbajë 12 tonë ujë në 14 sekonda dhe është avioni i vetëm “jet-amfib” në botë. Shumë prej atyre që e njohin e quajnë “Gjiganti nga Rusia”, apo “Bisha ruse” dhe pamja e tij e konfirmon atë.

Bëhet fjalë për avionin Beriev Be-200 i cili po lufton me flakët në Varybobi në anën e brigadës së zjarrit në Greqi.  Projektuar për bizneset me një ekuipazh prej dy vetësh, ai ka tetë tanke dhe mund të mbledhë 12 tonë ujë nga deti me valë deri në 1.2 metra. Përveç ujit, ai mund të mbajë edhe lëng retardant kundër zjarrit, ndërsa mund të transportojë deri në 64 persona.

Dy motorët me dy turbo, të tipit D-436TP me një shtytje maksimale prej 15 000 kg, shtyjnë avionin e pajisur me element të fuqisë ndihmëse (APU) të tipit TA12-60.

Si merret uji

  • Avioni zbret në sipërfaqen e ujit me shpejtësinë më të ulët të mundshme. Piloti pastaj hap mekanizmat e marrjes së ujit ndërsa avioni rrëshqet në sipërfaqen e ujit me një shpejtësi prej 150-190 km / orë.
  • Uji transportohet në tanke përmes mekanizmave, të cilët kanë aftësinë të pompojnë rreth një ton në sekondë.
  • Kur rezervuarët mbushen, uji fillon të bjerë përmes një valvule të veçantë. Piloti sheh rrjedhën e ujit, mbyll mekanizmat e marrjes dhe ngrihet në ajër. /abcnews.al/