Kabineti i Zaevit: Nuk është e vërtetë që dorëheqja do të shtyhet deri në dhjetor

Shpërndaje

Nuk është e vërtetë që plani i kryeministrit është të shtyjë dorëheqjen deri në dhjetor. Dorëheqja është akt i qartë i përgjegjësisë, thonë për “Lokalno” nga Kabineti i kryeministrit të dorëhequr Zoran Zaev.

Kjo vjen pas njoftimeve të ndryshme të pasakta se plani i kryeministrit ishte të vononte dorëheqjen e tij.

Arsyeja, sipas informacioneve të qarkulluara në disa media, për vonesën është “mos humbja e mundësisë për fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian në dhjetor”, gjë që kryeministri la të kuptohet në një takim me partnerët e koalicionit.

Zaev të dielën mbrëma tha se jep dorëheqje nga pozita e kryeministrit dhe liderit të LSDM-së në pushtet për shkak të humbjes së partisë në zgjedhjet lokale, por deri më tani nuk e ka dorëzuar atë në Kuvend dhe në organet e partisë.