Edita Tahiri: Jam e bindur që Kurti e ka pranuar Asociacionin

Shpërndaje

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri thotë se barrikadat në veri të vendit nuk do të largoheshin po të mos kishte një marrëveshje politike në mes dy shteteve.

Sipas saj, kryeministri Kurti e ka pranuar Asociacionin

Për shumë vite udhëhoqi bisedimet me Serbinë.

Madje disa nga marrëveshjet mes Kosoves dhe Serbisë mbajnë firmën e Edita Tahirit.

Ish-kryenegociatorja e Kosovës është shprehur e sigurt se një e tillë ekziston edhe për heqjen e barrikadave në veri te vendit.

Kjo marrëveshje, sipas ish-kryediplomates së Kosovës i paraprinë asaj finales.

E që në të, Tahiri shprehet se kryeministri Kurti veç se ka pranuar Asociacionin e Komunave serbe.