Erdogan: Ronaldo, viktimë e politikave në Kupën e Botës!

Shpërndaje

Pavarësisht dëshirës së zjarrtë të supozuar të politikanëve për të mbajtur veten jashtë sportit, tendenca e tyre për t’u përfshirë mbetet e fortë. I fundit që e ka bërë këtë është Recep Tayyip Erdogan – presidenti i Turqisë, i cili ka deklaruar se beson se problemet e fundit të Cristiano Ronaldos janë për shkak të persekutimit politik.

Sulmuesi 37-vjeçar është aktualisht një lojtar i lirë pasi Manchester United dhe lojtari ranë dakord për të ndërprerë kontratën e tij, pas një interviste shpërthyese në kundërshtim me klubin.

Në Kampionatin Botëror, ai u përplas më pas me Fernando Santos që kishte efekt të madh, me zëvendësuesin e tij Goncalo Ramos që shënoi një hat-trick. Megjithatë, në raundin e ardhshëm Portugalia u eliminua nga Maroku, me hyrjen e vonuar të Ronaldos që i dha vetëm një shans të vetëm që ai nuk mundi ta kthente.

Duke folur në televizionin turk, Erdogan pretendoi se ulja e tij në stol ishte për shkak të mbështetjes së tij ndaj Palestinës, raporton AS.

“Për fat të keq, ata vendosën një veto politike ndaj tij. Ai është dikush që mbron çështjen palestineze”, ka thënë presidenti turk.

“Dërgimi i një futbollisti si Ronaldo në fushë kur kishte vetëm 30 minuta për të përfunduar lojën, i prishi psikologjinë dhe i hoqi energjitë”.

Sigurisht që do të ishte një histori e jashtëzakonshme nëse do të kishte ndonjë të vërtetë në të. Erdogan nuk është mjaft i qartë se kush janë ata, megjithëse me sa duket do të duhej të ishte federata portugeze ose vetë Santos.

Lojtarë të tjerë që kanë treguar mbështetje për Palestinën në të kaluarën, pa marrë të njëjtin dënim në dukje. Paul Pogba fitoi Kupën e Botës në vitin 2018, ndërsa në vitin 2014, Lionel Messi kritikoi vuajtjet e fëmijëve në Rripin e Gazës. /Telegrafi/