​Zelensky: Të vendosur për të luftuar për fitore

Shpërndaje

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky u kthye sot në Kiev, pas një udhëtimi në SHBA, dhe më pas në Poloni, duke thënë se ai është i vendosur të luftojë për fitore. “Ne po punojmë për fitore”, tha Zelensky.

Zelensky udhëtoi në Uashington, në fillim të kësaj jave, ku u prit në një takim historik nga presidenti amerikan, Joe Biden në kuadër të vizitës së tij të parë jashtë vendit, që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt.

SHBA-ja është mbështetësi më i madh financiar dhe ushtarak i Ukrainës. Gjatë takimit, Uashingtoni premtoi një ndihmë ushtarake shtesë prej 1.85 miliardë dollarësh, duke përfshirë transferimin e parë të sistemit të mbrojtjes ajrore “Patriot”.

Gjatë kthimit në Ukrainë, Zelensky bëri një ndalesë në Poloni ku u takua me presidentin polak, Andrzej Duda, një tjetër aleat i rëndësishëm.

Rusia, ndërkohë, është zotuar të shkatërrojë sistemin e mbrojtjes ajrore, duke pretenduar se “çmilitarizimi” i Ukrainës ishte ndër qëllimet e Moskës.