Pas Berlinit, Biden do t’i dërgojë Ukrainës 31 tanke me vlerë 400 milion dollarë

Shpërndaje

Pas vendimit të Berlinit për të çuar tanke dhe dronë në Ukrainë, Joe Biden pritet të shpallë dërgimin e 31 tankeve, me vlerë 400 milionë dollarë, në Kiev.

Ndërsa presidenti amerikan pritet të mbajë një fjalim për këtë çështje së shpejti, Moska përmes ambasadorit të saj në SHBA po kërcënon, duke folur për një “provokim flagrant” kundër Kremlinit.

“ Nëse SHBA vendos të dërgojë tanke, duke e justifikuar lëvizjen me pretendimet për forcimin e mbrojtjes, kjo nuk do të funksionojë ”, theksoi veçanërisht ambasadori.

Vihet re se më herët kancelari Olaf Solz konfirmoi informacionin për dërgimin e tankeve Leopard në Kiev pas presioneve të vendeve baltike.
“ Ne kemi përparuar hap pas hapi dhe jemi çuar në këtë vendim ”, tha kancelarja gjermane.

” Ne do ta furnizojmë Ukrainën me tanke, ” tha ai, duke shtuar se Gjermania kishte bërë gjënë e duhur.

Në Bundestag, kancelarja gjermane shpjegoi se kufijtë nuk mund të ndryshohen me forcë.

” Kjo është arsyeja pse është e drejtë, në bashkëpunim me partnerët tanë, të japim mbështetjen tonë për Ukrainën ,” nënvizoi ai./abcnews.al/