Sa e shëndetshme është të hani të bardhat e vezëve?

Shpërndaje

Shpesh ka debate rreth asaj se sa të shëndetshme apo jo të shëndetshme janë vezët.

Një studim i vitit 2019 i publikuar në JAMA zbuloi se ngrënia e shumë vezëve lidhej me një rrezik në rritje të sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekshmërisë nga të gjitha shkaqet.

Nga ana tjetër, një studim i vitit 2022 i botuar në revistën Nutrients thotë se “kolesteroli në ushqim nuk është shkak për shqetësim për rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare”, që do të thotë se “ushqimet e etiketuara si burime të kolesterolit të lartë, përfshirë vezët, mund të të jetë i dobishëm për lëndët ushqyese të tij”.

Përveç kësaj, ndonjëherë hasim këshillën se nëse duam të shmangim problemet e mundshme shëndetësore, duhet të konsumojmë vetëm të bardhën e vezës dhe jo të gjithë vezën. A ka kuptim kjo?

Sipas dietologes Amy S. Margiles, e bardha e vezës është rreth 90 për qind ujë dhe 10 për qind proteina.

“Është një proteinë me cilësi të lartë, që do të thotë se furnizon grupin e plotë të aminoacideve thelbësore për funksione të ndryshme të trupit”, thotë ajo për Living Fit.

E bardha e vezës mund të jetë një ushqim i shkëlqyeshëm për njerëzit që ndjekin një dietë me kalori të ulët, sepse një porcion përmban më pak se 20 kalori. Nga ana tjetër, e verdha e një veze të madhe ka rreth 55 kalori.

“E bardha e vezës është e dobishme sepse siguron proteinën albuminë, e cila ndërton dhe riparon indet e trupit dhe forcon sistemin imunitar. Ai gjithashtu ndihmon në mobilizimin e substancave përmes qarkullimit të gjakut, veçanërisht hormoneve, enzimave, vitaminave dhe mineraleve, sipas Margiles.

Pse të hamë të bardha veze në vend të vezëve të plota me të verdha?

Disa njerëz mund të mos e pëlqejnë shijen e të verdhës së vezës, ndërsa të tjerëve mund të kenë nevojë për një dietë me pak yndyrë. Atëherë të bardhat e vezëve janë një zgjedhje e shkëlqyer.

“Një e verdhë veze përmban rreth pesë gram yndyrë, duke përfshirë rreth dy gram yndyrë të ngopur, e cila mund të jetë shumë nëse jeni duke bërë një recetë me shumë vezë si një omëletë. Një e verdhë veze mesatare e madhe përmban 210 miligramë kolesterol. Ne e dimë se kolesteroli dietik nuk është çështja kryesore kur bëhet fjalë për monitorimin e kolesterolit, por një omëletë me tre vezë siguron 630 miligramë kolesterol, që është shumë nëse keni kolesterol të lartë. Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, njerëzit në rrezik të sëmundjeve të zemrës, të cilët kanë diabet ose që kanë pësuar një atak në zemër duhet t’i kushtojnë vëmendje sasisë së kolesterolit në dietën tuaj”, thotë Margiles.

Mund të hani një omëletë të bardhë veze për mëngjes, drekë dhe darkë. Mund të shtoni perime të freskëta ose të ngrira, djathë me pak yndyrë ose salsa. Në këtë mënyrë, ju merrni një vakt me pak kalori dhe të ekuilibruar mirë.