Xhudistja kosovare Distria Krasniqi, e para në botë

Shpërndaje

Xhudistja kosovare Distria Krasniqi është renditur e para në botë.

Kështu tregon renditja e re e publikuar nga Federata Ndërkombëtare e Xhudos.

Krasniqi në kategorinë deri në 52 kilogramë ka marrë 7 mijë e 275 pikë.

Pas saj është në renditje xhudistja britanike Chelsie Giles, e cila ka marrë 7 mijë e 10 pikë.

Derisa e treta është japonezja Uta Abe, e cila i ka 6 mijë e 800 pikë.

Distria Krasniqi në lojërat olimpike “Tokyo 2020” ka arritur ta fitojë medaljen e artë.

Ajo po ashtu në disa kampionate evropiane dhe botërore është stolisur me disa medalje, të arta, të argjendta dhe të bronzta.