Shqiptaret e Gjenevës ofrojne 10 mijë franga më shumë, nga denimi i FIFA-s, edhe për ndeshjen tjetër, nëse do ketë me Serbinë

Shpërndaje

Pas ankesës nga Federata Serbe e Futbollit ndaj mënyrës së festimit të lojtarëve të kombëtares zvicerane, Granit Xhaka, Xherdan Shaqiri e Stephan Lichtsteiner, FIFA ka marrë një vendim. Por, komuiniteti shioptar ne Zvcer este mbolizuar shpejte e shpejte pass akuzave ndaj Serrbise dhe FIFA-as per potlike antishoptzareb dhe racizem si dhe paralajemrinin e proetstve masive, duke se ka ndryshuar mendjen fifa duikle u distancuiart nga presioni ruso-serb.

FIFA dënon me 10 mije franga futbollistet e Zvcires për shqiponjen në Rusi. Shqiptaret e Gjenevës ofrojne 10 mijë më shumë, për herën tjetër…

Keshtu FIFA ka dënuar Xhakën e Shaqirin me nga 10 mijë franga, ndërsa Lichtsteinerin me 5 mijë franga, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra.

“Xhaka, Shaqiri dhe Lichtsteiner janë të lejuar të luajnë kundër Kosta Rikës!” njofton agjencia e lajmeve “Presheva jone¨” nga Zvicra duke ju referuar burimeve te gazetes Blick.ch.

Ata janë ndëshkuar për “sjellje të papërshtatshme”. Kjo ka të bëjë me festimin e Xhakës dhe Shaqirit pas golave të shënuar kundër Serbisë në kuadër të garës për Kupën e Botës që po mbahet në Rusi.

Tre yjet e Zvicrës megjithatë janë dënuar me 10,000 franga (Xhaka, Shaqiri) dhe 5,000 franga zvicerane (Lichtsteiner).

“Hvala ti Serbija” per lobim dhe sensibilizimin e ceshtjes se shqiptarëve në bote!

Sa i perket shumen e dënimit prej 10.000 euro per futbollistet e Zvcires per Shqiponjen ne Rusi, shqiptaret ne Gjeneves i kane foruar FIFA-s 10 mije euro me teper, siq kane pohuar ata, per heren tjeter njese luajn e serish mer Serbinë, per t ju lejuar futbollisteve te pesërsin kete gjest, shipnnjuen i cli simbol tahsme eshte bëre kombetar dhe nderkombëtar. Ne njefare menyre shqiptaret ne Zvicres dhe Kosove falednerojne Serbine për kete lobim dhe sensiblizim te Kosoves dhe shqiptareve ne botë. Fale reagime dhe “pluhurit te emdsioavbe saerbe shquipztarewt sdot edhe me shume njihen se kush jane, te cilet jane kranar dhe po mbajne koken laree ne Zvicer dhe Evropë pa sndeshjes se funditne mes Zvcres dhe Serbisë, ku u mposhgt kjo e fundit nga dy futbollsite kosovare.. Pra, “Hvala ti Serbija” per lobim dhe sensibilizimin e ceshtjes se shqiptareve ne bote! qe ndoshat as shipatret sdo kishin mundur ta bejne me mire, ka shkruar aejncia e lajmeve “Presheva jonë”

Kujtojmë se Federata Serbe kishte kërkuar që FIFA të reagonte ndaj festimit të golave me shqiponjë nga Xhaka e Shaqiri. FIFA e mori parasysh një kërkesë të tillë dhe nisi hetimin. Nëse do të dënoheshin, dy futbollistët shqiptarë të Zvicrës dhe kapiteni i saj do të mungonin në dy ndeshjet e ardhshme të Botërorit. Do shtuar se FIFA ka dënuar edhe Serbinë dhe Meksikën me nga 10 mijë franga për shkak të sjelljes së pahijshme të tifozëve në ndeshjet e xhiros së parë të Botërorit.