Djali 11-vjeçar gjen vajzën e varrosur të gjallë në dunat e rërës (Video)

Shpërndaje

11-vjeçari Connor Fitz-Gerald ishte jashtë duke luajtur me shokët një ditë në plazhin e Marina Dunes në Kaliforni, SHBA.
Djali po bënte atë që shumica e djemve të moshës së tij e bëjnë, gërmonte në rërë dhe donte ta shihte se sa thellë mund të bënte vrimën e tij. Kjo ndodhi kur ai befas bëri një zbulim të tmerrshëm, megjithatë: një vajzë e re e varrosur e gjallë nën rërë.

Pa pasur kohë për të kursyer, Connor veproi me shpejtësi vetjake. Ishte një garë kundër orës, por fatmirësisht Connor nuk kishte ndërmend të humbte, transmeton lajmi.net.

11-vjeçari filloi të gërmonte me forcë për të zbuluar vajzën 5-vjeçare, e cila ishte e shtrirë dhe e pajetë. Ai së pari filloi të gërmoj kokën, para se të pastrojë mjaft rërë nga trupi i saj për ta tërhequr.

Sapo vajza ishte jashtë, Connor menjëherë filloi CPR – një manovër që ai kishte mësuar nga shikimi i televizionit.

Pas shumë mundimeve, vajza u zgjua.

5-vjeçarja, Alyssa Bostiç, kishte luajtur në plazh, kur një shpellë rere që ajo po qëndronte, papritur u rrëzua. Ajo kishte mbetur për disa minuta, nuk ishte në gjendje të lëvizte ose të merrte frymë.

Përderisa Connor ishte i zënë për të shpëtuar jetën e saj, të rriturit arritën pranë skenës dhe menjëherë thirrën një ambulancë. Vajza përfundimisht shpëtoi një fat tragjik dhe tani është shëruar plotësisht – të gjitha në sajë të reagimit të shpejtë të Connor.

“Ndihem mirë,” tha vajza për KSBW Action News 8 .

Babai i Connorit është krenar që djali i tij e shpëtoi jetën e vajzës falë mendimit të tij të shpejtë dhe gjykimit të mirë.

Ju mund të shihni më shumë rreth ngjarjes në raportin e mëposhtëm. /Lajmi.net/