Pamjet e frikshme, tornado me 230 kilometra në orë, përhap zjarrin në Kaliforni

Shpërndaje

Kalifornia po përjeton moment zjarri për shkak të zjarrit të madh që e ka kapluar, më I madhi që ka prekur ndonjëherë këtë zonë.

Por situata është rënduar edhe për një arsye tjetër, pasi një tornado me madhësi të tri fushave të futbollit, ku shtëllunga lëvizte me shpejtësi prej 230 kilometrave në orë, ka ndihmuar edhe më shumë përhapjen e zjarrit.

Në thellësi të këtij zjarri temperaturat arrijnë deri në 1400 gradë celsius. Pamjet janë filmuar gjatë muajit të kaluar, kurse ekipet e zjarrfikësve i kanë publikuar tani. Në këtë zjarr ka humbur jetën edhe një koleg i tyre, zjarrfikësi Jeremy Stokes, 37-vjeç.

Para vdekjes së tij, Stoke po ngiste një nga rrugët e vetme që përdoreshin për të evakuuar zonën për të kontrolluar shtëpitë dhe banorët e kërcënuar nga zjarri që shkonte shpejt kur u afrua. Ai radioi “mayday” tek Redding Fire Department, duke thënë se kishte nevojë për një helikopter për të hedhur ujë në zonën ku ai ishte në. Pastaj tornado e zjarrit e arriti atë, thotë raporti.

Craig Clements, një profesor i asociuar në Universitetin Shtetëror të San José, ishte pjesë e ekipit që vëzhgoi pasojat e ngjarjes së rrallë të zjarrit. Ai i tha ‘TIME’ në fillim të gushtit se ishte ndryshe nga çdo gjë që ai kishte parë ndonjëherë.

Zjarri vdekjeprurës në Kaliforninë Veriore – një nga zjarret më të mëdha në historinë e shtetit – ka djegur 214,527 hektarë dhe ka shkatërruar më shumë se 1,000 shtëpi që kur filloi rreth tre javë më parë. Zjarri ka vrarë shtatë vetë, duke përfshirë tre zjarrfikës dhe një gjyshe me dy mbesat e saj.