Super kupa e UEFA-s me futbollistë prej 1.7 miliardë dollarë

Shpërndaje

MUTLU DEMİRTAŞTAN – Vlera e përgjithshme e futbollistëve që do të luajnë nesër në ndeshjen mes ekipeve spanjolle Real Madrid dhe Atletico Madrid për super kupën e UEFA-s është 1 miliardë e 784 milionë e 300 mijë euro, raporton Anadolu Agency (AA).

Sipas të dhënave të faqes gjermane Transfermarkt mësohet se Real Madridi, kampioni në Ligën e Kampionëve të UEFA-s sezonin e kaluar, ka një vlerë tregu prej 977 milion e 300 mijë euro, ndërsa Atletico Madrid që fitoi në UEFA Europa League ka një vlerë prej 807 milionë euro.

Ndërkohë futbollisti Gareth Bale i Real Madridit me 90 milion euro dhe Antoine Griezmann i Atletico Madrid me 120 milion euro shquhen si lojtarët më të shtrenjtë.

Vlera e tregut e parashikuar për futbollistët e Real Madridid është:

Futbollisti Vlera (euro)
Gareth Bale 90 milionë
Toni Kroos 80 milionë
Raphael Varane 80 milionë
Isco 75 milionë
Marco Asensio 75 milionë
Thibaut Courtois 65 milionë
Casemiro 60 milionë
Marcelo 60 milionë
Daniel Carvajal 60 milionë
Sergio Ramos 45 milionë
Karim Benzeni 40 milionë
Nacho Fernandez 35 milionë
Vinicius Junior 35 milionë
Alvaro Odriozola 30 milionë
Luka Modric 25 milionë
Lucas Vazquez 25 milionë
Keylor Navas 18 milionë
Jesus Vallejo 12 milionë
Marcos Llorente 12 milionë
Dani Ceballos 12 milionë
Andriy Lunin 8,5 milionë
Borja Mayoral 7,5 milionë
Kiko Casilla 6 milionë
Raul de Tomas 6 milionë
Federico Valverde 6 milionë
Fabio Coentrao 5 milionë
Martin Ödegaard 4 milionë
Luca Zidane 300 mijë
TOTAL 977 milionë 300 mijë

Vlera e tregut e parashikuar për futbollistët e Atletico Madrid është:

Futbollsti Vlera (euro)
Antoine Griezmann 120 milionë
Koke 70 milionë
Jan Oblak 70 milionë
Saul Niguez 70 milionë
Thomas Lemar 70 milionë
Diego Costa 60 milionë
Jose Gimenez 50 milionë
Stevan Savic 40 milionë
Lucas Hernandez 40 milionë
Diego Godin 35 milionë
Gelson Martins 35 milionë
Vitolo 25 milionë
Thomas 25 milionë
Rodri 25 milionë
Angel Correa 24 milionë
Santiago Arias 18 milionë
Nikola Kalinic 14 milionë
Filipe Luis 8 milionë
Juanfran 5 milionë
Antonio Adan 3 milionë
TOTAL 807 milionë