Haradinaj në Berlin: Kemi nevojë për t’i hapur kufijtë – jo për të krijuar kufij të ri

Shpërndaje

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, në Samitin e Berlinit ka thënë se Kosova dhe Serbia kanë nevojë që t’i hapin kufijtë dhe jo që të krijojnë kufij të ri.

Ai ka theksuar se pa njohje reciproke midis Kosovës dhe Serbisë nuk mund të pritet progres, transmeton Klan Kosova.

“Njohja nënkupton respektimin permanent të kufijve ekzistues. Kufijtë e rishikuar do të mundësonin fillimin e një valë të re të ndarjes etnike dhe ndoshta edhe fillimin e dhunës”.

“Ne kemi nevojë për unitet, jo për ndarje. Ne kemi nevojë për të hapur kufijtë tanë, dhe jo për të krijuar kufi të rinj”.

Më poshtë mund ta lexoni fjalimin e plotë të Kryeministrit Haradinaj.

Fjala ime e plotë në takimin e nivelit të lartë të vendeve të Ballkanit Perendimor, thirrur nga Kancelarja Merkel dhe Presidenti Macron:

E nderuara Kancelarja Merkel,
President Makron,