Kancelari i ardhshëm gjerman do të ketë limuzinën e re Mercedes-Benz, e papërshkueshme edhe nga bombat

Shpërndaje

Ndërsa politikanët përplasen se kush do të pasojë Angela Merkelin si kancelare gjermane pas zgjedhjeve të muajit të kaluar, një gjë është e sigurt: Kushdo që merr këtë post do të përdorë një limuzinë krejt të re të blinduar Mercedes-Benz S-Class.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, sedani i papërshkueshëm nga plumbat dhe i mbrojtur nga bombat pritet të shërbejë si transport personal për Olaf Scholz të SPD ose udhëheqësin e CDU, Armin Laschet, të cilët të dy po konkurrojnë për të udhëhequr qeverinë e ardhshme të koalicionit.

Siç shkruan dpa, të dy Audi dhe BMW ofrojnë versione të blinduara, por zyrtarët qeveritarë në Berlin pritet të kthehen në modelin Mercedes-Benz të përdorur nga Merkel, me pasardhësin e saj për të marrë Mercedes-Benz S-Class S680 Guard 4Matic të shpallur kohët e fundit.

Me një nivel sigurie që Mercedes thotë se është përtej atij të “Bishës” të përdorur për të vozitur presidentët amerikanë, S-Class i tyre i blinduar ofron certifikim VPAM VR10 – niveli më i lartë i mbrojtjes balistike për një automjet civil.

Kështu, siç thuhet më tej, trupi i makinës mund të përballojë të gjitha llojet e të shtënave të armëve dhe shpërthimeve, përfshirë plumbat që shpojnë forca të blinduara.

Ai gjithashtu mund të bëjë një largim të shpejtë edhe nëse gomat e saj të rënda Michelin janë copëtuar pasi ato do të ecin “në tokë” për 30 kilometra.

Dritaret e kësaj makine janë gati 10 centimetra të trasha dhe makina vjen me furnizimin e vet me oksigjen dhe sistemin automatik të fikjes së zjarrit në bord.

Karakteristikat e bëjnë peshën e makinës në 4.2 ton, që do të thotë se shoferit i duhet një licencë kamioni për ta drejtuar atë.