S’përdorte telefon, por kishte një dyshek të veçantë që e merrte kudo – detaje të tjera për jetën e bosit të arrestuar të drogës

Shpërndaje

Dairo Antonio Usuga, i njohur si Otoniel, lideri i kartelit të fuqishëm Clan del Golfo (Klani i Gjirit), u arrestua të dielën në xhungël.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ai u arrestua nga forcat e armatosura kolumbiane dhe bëhet fjalë për trafikantin më të fuqishëm aktualisht të drogës që nga vdekja e famëkeqit Pablo Escobar.

Autoritetet thanë se inteligjenca e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania siguroi informacion të mjaftueshëm se më shumë se 500 ushtarë dhe anëtarë të forcave speciale kolumbiane e gjetën Otonielin në xhungël në provincën në veriperëndim të vendit dhe “thyen tetë rrethoja rojesh” që e ndiqnin vazhdimisht.

Një polic u vra në një operacion të koduar “Operacioni Osiris”.

“Otoniel ishte kontrabanduesi më i frikshëm i drogës në botë, një vrasës i policisë, ushtarëve, liderëve socialë dhe rekrutues i fëmijëve”, citohet të ketë thënë presidenti kolumbian Ivan Duka pas arrestimit të kriminelit.

“Kjo goditje është e krahasueshme vetëm me rënien e Pablo Escobar në vitet 1990”, shtoi Duka.

Siç ishte bërë e ditur, klani del Golfo “qëndronte i fshehur” në veri të Kolumbisë sepse nuk bënë asgjë për të fituar kontrollin mbi rrugët qendrore të kontrabandës së kokainës nga Amerika Qendrore në SHBA.

Ndërkohë Qeveria amerikane e futi atë në listën e më të kërkuarve shumë kohë më parë dhe ofroi një shpërblim prej pesë milionë dollarësh për arrestimin e tij.

Por çfarë bie një sy është një detaj.

Si çdo mafioz, Otoniel u fsheh në pjesë të thella rurale të vendit, në xhungël, duke ndërruar shtëpitë ku flinte çdo natë.

Otoniel përdori një rrjet të shtëpive të sigurta rurale. Ai lëvizi nga njëra dhe tjetra dhe kështu u fsheh nga autoritetet. Ai nuk përdorte celular, por komunikonte me korrier.

Sidoqoftë, ai gjithmonë duhej të kishte një dyshek ortopedik pranë tij, mbi të cilin flinte për shkak të një dëmtimi të shpinës.

Siç ishte bërë e ditur, shtëpitë ku ai rrinte nuk ishin pallate, por kishin antena satelitore dhe policia gjente në to parfume të shtrenjta, pije të zgjedhura dhe ushqime.

Ai u fsheh me sukses për vite me radhë në rajonin e Urabá dhe forcat e sigurisë ishin të pafuqishme të përpiqeshin ta gjenin atë. Ai përdori gjithashtu qen të stërvitur për ta paralajmëruar nëse paraqitej një person që nuk e njihnin.