Fundi tragjik: Rayani i vogël vdiq vetëm gjysmë ore pasi u nxor nga pusi

Shpërndaje

Rayani i vogël nga Maroku, shpëtimi i të cilit nga një pus 32 metra i thellë zgjati katër ditë, ndërroi jetë vetëm gjysmë ore pasi u shpëtua.

Sipas Al Jazeera Morocco, ka mbërritur informacioni zyrtar se djali nuk i ka mbijetuar operacionit.

Kujtojmë, një 5-vjeçar Rayan, i cili mbeti i bllokuar nën tokë prej ditësh, në një pus 32 metra të thellë në Marok, u tërhoq pas disa ditësh operacion shpëtimi.

Ekipet e shpëtimit hapën për ditë të tëra një kanal paralel me pusin dhe metrat e fundit u hapën me dorë.

Ambulanca e ka dërguar Rayan në një spital lokal.

Qindra persona u mblodhën para vendit ku u zhvillua operacioni i shpëtimit, në pritje për të përshëndetur fëmijën dhe për t’u dhënë mbështetje shpëtimtarëve.

Zona kodrinore rreth Chefchaouen është shumë e ftohtë në dimër dhe megjithëse ushqimi u dërgua në Rayan, nuk dihej nëse ai hëngri ndonjë gjë.