​Çmimet globale të naftës arrijnë nivelin më të lartë që nga 5 dhjetori

Shpërndaje

Çmimet globale të naftës arritën sot nivelin e tyre më të lartë në tre javë, pasi importuesi më i madh në botë i naftës bruto, Kina, njoftoi heqjen e disa kufizimeve të koronës, duke ushqyer shpresat për një rikuperim të kërkesës për karburant.

Çmimi i naftës së papërpunuar ndërkombëtare Brent u rrit me 0.70 për qind në 84.51 dollarë për fuçi në tregtim deri në orën 14:00 GMT, ndërsa nafta e papërpunuar amerikane WTI u hodh me 0.78 për qind në 80.18 dollarë për fuçi, sipas të dhënave nga portali oilprice.com.

Këto janë nivelet më të larta të çmimeve për të dy llojet e naftës që nga 5 dhjetori.

Rritja e çmimeve vjen pasi Komisioni Kombëtar i Shëndetit i Kinës njoftoi të hënën se do të heqë karantinën për udhëtarët që vijnë, duke filluar nga 8 janari. Kjo masë kufizuese ka qenë në fuqi që nga fillimi i pandemisë në Kinë.

“Kjo është sigurisht diçka për të cilën tregtarët dhe investitorët kanë shpresuar,” tha Naem Aslam, analisti kryesor i tregut në Avatrade, sipas Reuters.

Ekspertët thonë se janë të shqetësuar se një reduktim i mundshëm i prodhimit rus dhe ndërprerja e furnizimeve në Shtetet e Bashkuara për shkak të motit dimëror do të nxisë rritje të mëtejshme të çmimeve të naftës.

Moska mund të ulë prodhimin me 500.000-700.000 fuçi në ditë në fillim të vitit 2023 në përgjigje të kufizimeve të çmimeve perëndimore të “arit të zi”, tha të premten zëvendëskryeministri rus Alexander Novak.

Rusia është prodhuesi i tretë më i madh i naftës në botë dhe ulja e vlerësuar e pompimit do të arrinte afërsisht 5-6 për qind të prodhimit ditor të vendit. Kjo mund të shtrëngojë gjithashtu situatën e ofertës në tregun global të energjisë, pasi pritet rikuperimi i kërkesës në Kinë.