Vdes në moshën 82 vjeçare legjenda e futbollit Pele

Shpërndaje

Legjenda e futbollit brazilian Pele ka vdekur në moshën 82 vjeçare.

Associated Press konfirmoi lajmin, duke thënë: “Legjenda e futbollit brazilian, Pelé, fituesi i 3 Kupave të Botës dhe mbajtësi i standardit për ‘lojën e bukur’, ka vdekur në moshën 82-vjeçare”.

I konsideruar gjerësisht si një nga lojtarët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, Pele është i vetmi futbollist që ka fituar Kupën e Botës tri herë. Ai e ndihmoi Brazilin të ketë sukses në turnetë e 1958, 1962 dhe 1970, duke fituar gjithashtu Topin e Artë për lojtarin më të mirë në këtë të fundit.

Në të parën prej tyre, atëherë 17-vjeçari u bë lojtari më i ri që u shfaq në një Kupë Botërore, megjithëse rekordi i tij u thye më pas nga Norman Whiteside i Irlandës së Veriut.

Gjatë një karriere 21-vjeçare si lojtar, ai thuhet se ka shënuar 1,283 gola në 1,363 ndeshje të të moshuarve për klube dhe kombëtare, megjithëse ky numër është i diskutueshëm duke pasur parasysh se përfshinte miqësore jozyrtare dhe ndeshje turne.