Putin – Kim Jong Un, Kremlini zbardh takimin: Diskutuan tema të ndjeshme si…

Shpërndaje

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov u tha gazetarëve se nuk ka plane që presidenti rus Vladimir Putin dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un të nënshkruajnë dokumente në lidhje me takimin e tyre të mërkurën në qendrën hapësinore ruse, sipas mediave shtetërore.

Të dy udhëheqësit u takuan dhe zhvilluan bisedime me dyer të mbyllura për më shumë se një orë në Kozmodromin Vostochny, lokacioni i lëshimit të raketave hapësinore të Rusisë, në provincën Amur në rajonin e Lindjes së Largët.

Kur u pyet në lidhje me raportet e bisedimeve të armëve midis të dyve, Peskov tha se “gama e plotë e marrëdhënieve [midis dy vendeve] nënkupton dialog dhe ndërveprim në fusha të ndjeshme, siç është ndërveprimi ushtarak”, sipas gazetës shtetërore Rusia 1.

“Të gjitha çështjet e tjera kanë të bëjnë vetëm me dy vendet tona sovrane,” shtoi ai. “Dhe ato nuk duhet të jenë objekt shqetësimi për asnjë shtet të tretë. Bashkëpunimi ynë kryhet për të mirën e popujve të dy vendeve tona, por jo kundër askujt.”

“Koreja e Veriut është fqinji ynë i ngushtë. Dhe pavarësisht çdo komenti nga jashtë, ne do të ndërtojmë marrëdhënie me fqinjët tanë në një mënyrë që është e dobishme për ne dhe fqinjët tanë.”