Fluturimi për Budapest: Pasagjeri tenton ta hapë derën në 10 mijë metra lartësi (Video)

Shpërndaje

Një roje sigurie jashtë detyrës shpëtoi një fluturim të tërë nga katastrofa kur një pasagjer ndaloi përpjekjen për të hapur derën e avionit.

Ngjarja e pabesueshme ndodhi në fluturimin e Ryanair FR5253 që u nis nga Sevilja e Spanjës për në Budapest në Hungari. Një pasagjer u kap nga paniku dhe donte të zbriste nga avioni gjatë fluturimit.

Megjithë përpjekjet e stjuardeve, ai nuk u qetësua dhe në një moment u hodh dhe u përpoq të hapte derën, gjë që do të çonte në një dekompresim të papritur të kabinës, duke rezultuar në hapjen që vepronte si një filxhan thithës i madh që do të çonte dhjetëra pasagjerë në boshllëk.

Në atë moment, Antonio Quintero, sigurimi jashtë detyrës, ka vepruar menjëherë dhe së bashku me pasagjerët e tjerë kanë arritur ta hedhin në dysheme pasagjerin dhe ta mobilizojnë.

Burri më pas iu dorëzua autoriteteve hungareze sapo avioni u ul i sigurt në Budapest. Videoja e realizuar nga pasagjerët e tjerë regjistroi të gjitha momentet dramatike që ata jetuan brenda avionit.